Shenzhen Prolean Technology Co., Ltd.

CNC обработка

СЕРВИС

ЦПУ глодање

Услугите за глодање со CNC на Prolean се фокусираат на производство на висококвалитетни сложени делови со тесни толеранции во количини кои се движат од мали серии на прототипови до целосни серии на производство.

Нашите најдобри CNC мелници со три и повеќе оски во класата и тим од квалификувани професионалци со долгогодишно искуство се комбинираат за производство на мелени делови нарачана од различни материјали.

ЦПУ глодање
Обезбедување на квалитет

Обезбедување на квалитет

Конкурентни цени

Конкурентни цени

Навремена испорака

Навремена испорака

Висока прецизност

Висока прецизност

Што е CNC глодање?

CNC (компјутерска нумеричка контрола) мелење е едно од најраспространетите производни делови што се обработуваат во современите индустрии.

Во CNC глодањето, алатката за сечење со повеќе точки го следи кодот на компјутерот за постепено отстранување на материјалот од стегнатото работно парче за да ги генерира потребните форми и контури.Широкиот опсег на метали, легури и пластика може да се меле со ЦПУ со висока прецизност.

Машина со 5 оски (3)
Машина со 5 оски (4)
N1021
Речиси сите производи бараат CNC мелење во одреден момент од нивното производство поради способноста на CNC мелењето да произведува точни дизајни.Работата за создавање високопрецизни делови е работа за најсовремените CNC мелници.

 

Обезбеден квалитет:

Извештаи за димензии

Навремена испорака

Материјални сертификати

Толеранции: +/- 0,05 mm или подобро на барање.

3-шеми-Фреза

Мелење со 3 оски

ЦПУ мелење со 3 оски е најчестиот тип на процес на мелење што се користи во делумното производство.Производите со едноставни геометрии за кои е потребно само отстранување на материјалот во три насоки се мелат на CNC мелници со 3 оски со стационарни маси за суровина и алатки за сечење кои можат да се движат во X, Y и Z насоки.

Услугите за CNC глодање со 3 оски на Prolean нудат економски цени за прецизните делови со CNC мелење со 3 оски што ги бараат сите индустрии во голем број.

5-оски-Континуирано-CNC-машинска обработка

Континуирана CNC обработка со 5 оски

Непрекинато CNC глодање со 5 оски е најнапредниот процес на мелење што се користи за производство на сложени делови.За разлика од индексираното CNC глодање каде што дополнителните две оски ја менуваат само положбата на материјалот помеѓу операциите, континуираното глодање со 5 оски ги користи сите пет оски истовремено што овозможува производство на најкомплексните делови вклучувајќи ги и оние што се користат во воздушната, роботиката, автомобилската и медицинската индустрија.

Вештите инженери на Prolean и најдобрите во својата класа континуирани CNC мелници со 5 оски можат да ги произведат вашите сложени делови со висока точност.

Кои материјали се достапни за CNC глодање?

Алуминиум Челик Нерѓосувачки челик Други метали Пластика
Al6061 1018 303 Титаниум Ti-6Al-4V (TC4) ABS
Al6063 1045 304 Месинг C360 PP
Al6082 А36 316 Месинг C2680 ПОМ-М, ПОМ-Ц
Al7075 D2 316 л Легуриран челик 4140 PC
Ал2024 A2 410 Легуриран челик 4340 ЅИРНЕТЕ
Al5083 20 Cr 17-4 PH Бакар C110 HDPE

Prolean нуди широк спектар на материјали за CNC глодање вклучувајќи и метали и пластика.Ве молиме погледнете ја листата за примерок од материјалите со кои работиме.

Ако ви треба материјал што не е на оваа листа, ве молиме контактирајте не затоа што веројатно можеме да го набавиме за вас.

Како машински

Нашиот стандарден финиш е „како обработена“ завршница.Има грубост на површината од 3,2 μm (126 μin).Сите остри рабови се отстранети и деловите се бришат.Ознаките на алатката се видливи.

Мазна обработка

Може да се примени завршна обработка со CNC на делот за да се намали неговата грубост на површината.Стандардната грубост на површината за измазнување (Ra) е 1,6 μm (64 μin).Ознаките на машината се помалку евидентни, но сепак видливи.

 
Четкање

Четкањето се произведува со полирање на металот со ронки што резултира со еднонасочна сатенска завршница.Не се препорачува за апликации каде што е потребна отпорност на корозија.

Пасивација дел

Пасивација

Пасивацијата е метод на третман за заштита на металот од корозија, таа генерира порамномерно формирање на пасивна површина што е помалку веројатно да реагира со воздухот и да предизвика хемиска корозија.

Анодизирачки тврд слој

Елоксирањето од тип III обезбедува одлична отпорност на корозија и абење, погодна за функционални апликации.

Електрополирање

Електрополирање

Електрополирањето е електрохемиски процес кој се користи за полирање, пасивирање и бришење метални делови.Корисно е да се намали грубоста на површината.

Премаз за конверзија на хромат

Алодин/Хемфилм

Премазот за конверзија на хромат (Алодин/Хемифилм) се користи за зголемување на отпорноста на корозија на металните легури додека ги одржува нивните спроводливи својства.

Детонација со мониста

Минирањето со мониста додава униформа мат или сатенска завршница на обработениот дел, отстранувајќи ги трагите од алатот.Ова се користи главно за визуелни цели и доаѓа во неколку различни гриз што ја означуваат големината на бомбардирањето на пелети.

Прав-облога

Облогата во прав е силна, отпорна на абење завршница која е компатибилна со сите метални материјали и може да се комбинира со минирање со монистра за да се создадат делови со мазни и униформни површини и одлична отпорност на корозија.

Црн оксид

Црн оксид

Црниот оксид е преобразен слој кој се користи за подобрување на отпорноста на корозија и минимизирање на рефлексијата на светлината.

 

Еве список на стандардни завршни површини.За прилагодени завршни површини или други опции за завршна обработка на површината, ве молиме проверете ја нашатауслуга за површинска обработка

Изберете ја вистинската завршница за вашиот материјал

Различни завршни површини може да се применат на различни материјали.Пронајдете подолу брз лист за мамење со површинска завршница и компатибилност на материјали.

Име Компатибилност на материјали
Мазна обработка (1,6 Ra μm/64 Ra μin) Сите пластика и метали
Детонација со мониста Сите метали
Облога во прав Сите метали
Елоксирање чист (тип II) Алуминиумски легури
Анодизирачка боја (тип II) Алуминиумски легури
Анодизирачки тврд слој (тип III) Алуминиумски легури
Четкање + Електрополирање (0,8 Ra μm/32 Ra μin) Сите метали
Црн оксид Нерѓосувачки челик и бакарни легури
Премаз за конверзија на хромат Алуминиум и бакарни легури
Четкање Сите метали
 

Подготвени да цитирате?

Доколку материјалот и завршната обработка што ви треба не се едно од горенаведените, слободно контактирајте не за повеќе достапни.