Shenzhen Prolean Technology Co., Ltd.

CNC обработка

СЕРВИС

Метално печат

Печатењето е уште еден процес на изработка на лим кој се користи во сите видови индустрии.Печатењето е брз процес кој генерира делови со сложени геометрии по релативно помали трошоци.Речиси сè што индустриите сакаат од еден процес.

Услугите за штанцување на Prolean произведуваат комплексни делови за медицинска, роботика, автомобилска, авијација и други индустрии со висока прецизност.

Метално печат
Обезбедување на квалитет

Обезбедување на квалитет

Конкурентни цени

Конкурентни цени

Навремена испорака

Навремена испорака

Висока прецизност

Висока прецизност

Што е печат на метал?

Печатење или пресување е чадор термин за процеси на производство на повеќе лимови кои користат преси и матрици.Некои од процесите на печат се:

• Монета: Притискање на лим за да се формираат обрасци на површината.Ковачниците за монети го користат процесот и исто така е причината зад неговото име.

• Цртеж: Притискање на лим за да се истегне во нова форма.Производството на чаши и конзерви користи цртање на метални листови.

• Виткање: Притиснете го претвора лимот во производи во облик на цевка.

• Пеглање: Процес на намалување на дебелината на лимот со преса.

• Поврзување: Преклопување на рабовите на лим.Конзерви и автомобилски панели имаат обрабени рабови.

печат
машина за штанцување

Обезбеден квалитет:

Извештаи за димензии

Навремена испорака

Материјални сертификати

Толеранции: +/- 0,1 mm или подобро на барање.

Како функционира штанцувањето?

Печатењето користи преса со матрица за да се формира лимот во потребната форма.Постојат повеќе видови на матрици и процеси на печат, но процесот останува суштински ист во сите случаи.Металниот лим се става на масата за преса и се поставува над матрицата.Следно, пресата со алатка врши притисок врз лимот над матрицата и го формира материјалот во потребната форма.

Прогресивните матрици можат да вршат повеќе операции на лист со користење на фази за различни операции за да формираат дел на едно притискање.

Како работи штанцувањето

Предности на печат на метал

Prolean има напредни преси и можности за сите видови процеси на штанцување.Нудиме најнови матрици за сложено печат на прецизни делови со мало трошење материјал.Тоа е исто така причината зошто Prolean stamping нуди конкурентни цени за најквалитетни печатени делови.

Од монета и втиснување до долго цртање и виткање, стручните инженери на Prolean можат да произведуваат делови со строги барања за толеранција во различни количини.

Кои материјали се достапни за печат?

Алуминиум Челик Нерѓосувачки челик Бакар Месинг
Al5052 SPCC 301 101  C360
Al5083 А3 SS304(L) C101 H59
Al6061 65 мин SS316(L)    62
Al6082 1018      

 

 

Prolean нуди широк спектар на материјали за печат.Ве молиме погледнете ја листата за примерок од материјалите со кои работиме.

Ако ви треба материјал кој не е на оваа листа, ве молиме контактирајте не бидејќи е веројатно дека можеме да го набавиме за вас.

 
Како машински

Нашиот стандарден финиш е „како обработена“ завршница.Има грубост на површината од 3,2 μm (126 μin).Сите остри рабови се отстранети и деловите се бришат.Ознаките на алатката се видливи.

Мазна обработка

Може да се примени завршна обработка со CNC на делот за да се намали неговата грубост на површината.Стандардната грубост на површината за измазнување (Ra) е 1,6 μm (64 μin).Ознаките на машината се помалку евидентни, но сепак видливи.

 
Четкање

Четкањето се произведува со полирање на металот со ронки што резултира со еднонасочна сатенска завршница.Не се препорачува за апликации каде што е потребна отпорност на корозија.

Пасивација дел

Пасивација

Пасивацијата е метод на третман за заштита на металот од корозија, таа генерира порамномерно формирање на пасивна површина што е помалку веројатно да реагира со воздухот и да предизвика хемиска корозија.

Анодизирачки тврд слој

Елоксирањето од тип III обезбедува одлична отпорност на корозија и абење, погодна за функционални апликации.

Електрополирање

Електрополирање

Електрополирањето е електрохемиски процес кој се користи за полирање, пасивирање и бришење метални делови.Корисно е да се намали грубоста на површината.

Премаз за конверзија на хромат

Алодин/Хемфилм

Премазот за конверзија на хромат (Алодин/Хемифилм) се користи за зголемување на отпорноста на корозија на металните легури додека ги одржува нивните спроводливи својства.

Детонација со мониста

Минирањето со мониста додава униформа мат или сатенска завршница на обработениот дел, отстранувајќи ги трагите од алатот.Ова се користи главно за визуелни цели и доаѓа во неколку различни гриз што ја означуваат големината на бомбардирањето на пелети.

Прав-облога

Облогата во прав е силна, отпорна на абење завршница која е компатибилна со сите метални материјали и може да се комбинира со минирање со монистра за да се создадат делови со мазни и униформни површини и одлична отпорност на корозија.

Црн оксид

Црн оксид

Црниот оксид е преобразен слој кој се користи за подобрување на отпорноста на корозија и минимизирање на рефлексијата на светлината.

 

Еве список на стандардни завршни површини.За прилагодени завршни површини или други опции за завршна обработка на површината, ве молиме проверете ја нашатауслуга за површинска обработка

Изберете ја вистинската завршница за вашиот материјал

Различни завршни површини може да се применат на различни материјали.Пронајдете подолу брз лист за мамење со површинска завршница и компатибилност на материјали.

Име Компатибилност на материјали
Мазна обработка (1,6 Ra μm/64 Ra μin) Сите пластика и метали
Детонација со мониста Сите метали
Облога во прав Сите метали
Елоксирање чист (тип II) Алуминиумски легури
Анодизирачка боја (тип II) Алуминиумски легури
Анодизирачки тврд слој (тип III) Алуминиумски легури
Четкање + Електрополирање (0,8 Ra μm/32 Ra μin) Сите метали
Црн оксид Нерѓосувачки челик и бакарни легури
Премаз за конверзија на хромат Алуминиум и бакарни легури
Четкање Сите метали
 

Подготвени да цитирате?

Доколку материјалот и завршната обработка што ви треба не се едно од горенаведените, слободно контактирајте не за повеќе достапни.